Philea myntauktion 295, 14maj 2011

Philea myntauktion eller numera Coin Auctions Scandinavia damp ner i brevlådan i god tid. Katalogen bestod av frimärken och en stor mängd mynt denna gång. Myntdelen bestod av mer än 20 sidor i katalogen. Det var lektor Lars Bruns myntsamling som skulle försäljas. Alla mynt med en asterisk (*) före numret kom från Bruns samling. Cirka 180st mynt, flera loter, utländska mynt och sedlar kom från denne samling. Vad som många inte visste var att flera mynt på denne auktion kom från Carl-Axel Lindbloms samling, exempelvis nr.1432 och 1443.

Jag valde att inte närvara vid denne auktion utan skulle lämna bud genom phileas budtjänst på deras hemsida. Kan tyvärr inte säga något om auktionsförättare, lokal och eventuella fadäser under auktionen. Att lämna bud genom hemsidan fungerade mycket bra med att man kunde först bestämma ett maxbud per objekt, ett totalt maximerat inköpssumma, procentuella höjningar på varje bud samt olika betalningssätt direkt vid budtillfället.

Bildkvalitén i katalog och på hemsidan var något ojämn, en del mycket bra och en del otydliga.

Var kommer alla dessa mynt ifrån? Var köpte Lars Brun sina mynt? Från auktionsfirman fick jag reda på att de flesta av Bruns mynt  köptes in i mitten av 60-talet ofta på olika auktioner, bl a SNF. Dock finns det undantag, exempelvis inköptes den vackra 8mark1608 (nr.1398) in från Ahlströms lagerlista 21 / 1966 som nr.551.
En del köpare fick med gamla myntpåsar med ett SS-nummer vilket säger att myntet härstammar från SNF:s gamla auktioner från 1960-talet av Sven Svenssons samling.

Det fanns flera mynt som intresserade mig och jag la fem bud men skulle inte få alla pga. mitt maximala inköpssumma. Två mynt blev till slut mina, 4öre klipping 1590 (nr.1387) och 4 caroliner 1718 (nr.1476). Två mynt från Bruns samling och där proveniensletandet bakåt i tiden precis har börjat. Ber att få återkomma om dessa och andra intressanta objekt jag kommer att finna på vägen.

Peter Gartmark

Skicka ett svar

Du måste vara inloggad för att skicka kommentarer.